CEVİZ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Ceviz yetiştiriciliği dünyada önemli bir yere sahip olduğu gibi ülkemiz içerisinde de her geçen yıl artış göstermekte. Bu artışın en önemli sebepleri içerisinde ceviz üretiminin ticari açıdan karlı olması ve devletimizin teşvik kapsamı içerisindeki hibeleri yer almaktadır.

Ceviz Yetiştiriciliğinde Planlama

Ceviz yetiştirciliği öncesi atılacak olan ilk adım planlamadır. Her sektörde olduğu gibi ceviz bahçesi kurulumu içinde iyi bir planlama yapılması şarttır. Yapılan planlama doğrultusunda uygulama aşamasına geçilir. Uygulama aşamasına geçilirken uzman kişilerden destek alınması ve ortak hareket edilmesi yatırımın daha sağlam ve profesyonel temeller üzerine kurulmasını sağlar. Unutulmamalı ki atılan yanlış adımlar maddi olarak büyük kayıplara sebep olabilir. Ceviz bahçe kurulumu iyi şekilde planlanıp uygulanırsa sonraki dönemler içinde çeşitli sorunlarla karşılaşılması en alt seviyeye inmiş olur. Planlama aşamasında şu üç madde önemlidir.

Ceviz Bahçesi Kurulumu

Ceviz bahçesi kurulumu için uygun dikim aralıkları belirlenmeli ve ceviz dikimi uygun zamanda yapılmalıdır. Açık köklü fidanlar için en uygun zaman kasım ayıdır. Tüplü fidanlar ise yılın 12 ayı boyunca dikilebilir. Seçilen ceviz fidanlarının dikiminin doğru şekilde yapılması önemlidir. Yapılan yanlış dikim fidanların gelişimini olumsuz olarak etkiler ve kayıplara neden olur.

Ceviz Bahçesi Bakımı

Bakım aşaması, planlama ve kurulum aşamasından sonra gelen ana süreci oluşturur. Ceviz yetiştiriciliğinde bakım süreci sürekli ve düzenli olarak yapılmalıdır. Budama, sulama, gübreleme ve diğer yan işlemler bu aşamada yer alır. Özellikle ilk beş sene dikilen fidanların gelişimi için önemlidir. Bu süreç düzenli ve sistemli şekilde yapılırsa meyve verimini olumlu yönde etkiler. Doğru bir bakım gerçekleştirmek için uzman kişiler tarafından mutlaka destek alınarak uygun bakım takvimi oluşturulmalıdır.

İletişim Formu

Sizinle daha verimli bir iletişim kurmak için lütfen gerekli alanları eksiksiz bir şekilde doldurunuz.


Adres

Danişment Mahallesi – Karacabey
BURSA - TÜRKİYE


Telefon

+90 542 570 47 16

+90 530 605 55 19

+90 531 923 45 79


Mail

destek@akkoyunlarfidan.com