CEVİZ SULAMA

Ceviz sulama işlemi için arazi seçimi ile bahçe kurulumu yapılacak bölgenin iklimi hakkında bilgi edinilmeli ve bu yönde planlama yapılmalıdır. Sulama işlemi su kaynakları yönünden uygun arazi seçimi yapılarak başlar. Seçilen arazinin su kaynakları yönünden zengin olması ilerleyen dönemlerde büyük avantajlar sağlar.

Kurulum yapılacak bölgenin iklimi sulama açısından önemlidir. İklim, bölge için yıllık düşen yağış miktarı, bu miktarın mevsimsel dağılışı hakkında bilgiler verir. Elde edilen bu bilgiler uygun sulama planı için gereklidir.

Ceviz Dikiminde Sulama

Ceviz sulama işlemi ilk olarak fidan dikimi yapıldıktan hemen sonra can suyu verilerek başlar. Bu işlem sırasında önemli olan fidana verilen can suyunun köklerine ulaşacak şekilde yapılmasıdır. Fidan dikimi için açılan çukurun derinliği bize bu işlem için bilgi verir.

Dikim yapıldıktan sonraki 4 ya da 5 yıl sulama işlemi fidanı büyütmek ve gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi için yapılır. Sonraki yıllar ise, meyve verimi ve kalitesini arttırmak için uygulanır.

Ceviz Fidanı Sulama Zamanları

Sulama uygulaması, genel olarak ilkbahar mevsiminin sonuna doğru başlar ve yaz aylarında artarak devam eder. Hasat zamanından 15 gün önce ise sulama faaliyeti sonlandırılır. Nadiren de olsa yıl içerisinde kurak geçen mevsimler sonucu kış aylarında sulama yapılabilir.

Diğer bir önemli nokta ise, toprağın nem doygunluğu açısından kontrol edilmesidir. Bu kontrol işlemi sonucunda yapacağımız sulama miktarını belirleriz. Böylelikle aşırı ve eksik sulama yapılmasının önüne geçmiş olunur.

Sulama yeterli ölçüde yapılmadığı veya hatalı şekilde yapıldığı zaman ceviz yetiştiriciliğinde önemli derecede sorunlara yol açar. Örneğin, ceviz fidanının strese girmesi, kök hastalıklarının ortaya çıkması, meyve kalite ve veriminin düşmesi, dikilen fidanın kuruması gibi. Bu ve benzeri sorunlarla karşılaşmamak için sulama işlemi öncesi iyi bir gözlem yapılmalı ve uzman kişilere başvurularak destek alınmalıdır.

İletişim Formu

Sizinle daha verimli bir iletişim kurmak için lütfen gerekli alanları eksiksiz bir şekilde doldurunuz.


Adres

Danişment Mahallesi – Karacabey
BURSA - TÜRKİYE


Telefon

+90 542 570 47 16

+90 530 605 55 19

+90 531 923 45 79


Mail

destek@akkoyunlarfidan.com