CEVİZ BUDAMA

Ceviz budama işlemi düzenli ve düzgün şekilde yapıldığında ağacın gövde yapısının sağlamlaşmasına, meyve kalitesinin yükselmesine ve ürün veriminin artmasına etki eder. Budama işlemi dikim anından başlayarak ilk dört yıl boyunca ağacı şekillendirmek için yapılır.

Ceviz Ağacı Budama Şekli

Budama şekli seçilen ceviz fidanı çeşidi ve dikim aralığına göre değişkenlik gösterir. Bazı ceviz çeşitlerinin yan dal verimi yüksek, bazısının ise uç dal verimi yüksektir. Bu şekilde hangi dalların budama yapılacağı belirlenir. Dikim aralıkları ise bize ağacımızın ne kadar genişletebileceğimiz hakkında fikir verir.

Ceviz ağacında taçlandırma ve lider dal belirleme önemlidir. Lider dal ceviz ağacında ana gövdeyi oluşturur. Lider dal etrafındaki sürgünler ise ağacın taç yapısını oluşturur Her yıl kat oluşturacak şekilde budama yapılarak 4 yıl sonunda ağaca şekil verilmiş olur.

Ceviz Fidanı Dikim Budaması

Ceviz fidanı dikimi yapıldığında ilk budama tepe noktasından yapılır. Bu işlem, aşı gözünün üzerinde 3 ya da 4 tane göz bırakılarak, 4. gözün üzerinden gerçekleştirilir. Aşı gözünün altında kalan gözler varsa bunlar temizlenir.

İletişim Formu

Sizinle daha verimli bir iletişim kurmak için lütfen gerekli alanları eksiksiz bir şekilde doldurunuz.


Adres

Danişment Mahallesi – Karacabey
BURSA - TÜRKİYE


Telefon

+90 542 570 47 16

+90 530 605 55 19

+90 531 923 45 79


Mail

destek@akkoyunlarfidan.com